Sprawy o alimenty w Lublinie

Adwokat alimenty Lublin - kiedy warto udać się do radcy prawnego?

Obowiązek alimentacyjny jest przeważnie ustalany w momencie, kiedy małżeństwo ulega rozpadowi. Dlatego też warto wybrać radcę prawnego, który posiada szeroką wiedzę z zakresu prawa rodzinnego i będzie mógł zająć się reprezentacją klienta w sprawach o alimenty. Przede wszystkim są to sprawy o:

  • podwyższenie alimentów;
  • obniżenie alimentów;
  • uchylenie alimentów;
  • ustalenie nieistnienia stosunku alimentacyjnego.
Jako radca prawny działam na rzecz osób chcących uzyskać jak najwyższe świadczenie, jak i tych, którzy chcą je zmniejszyć. Doświadczenie procesowe w reprezentacji obu stron pozwala mi na odpowiednie przygotowanie klientów do sprawy tak, by maksymalnie wykorzystać okoliczności. Dlatego też podczas konsultacji, dokładnie badam sprawę i staram się znaleźć jak najkorzystniejsze wyjście z sytuacji, w jakiej znalazł się mój klient.Porada radcy prawnego jest konieczna, szczególnie w przypadku osób, które zostały pozwane o alimenty lub chcą je uzyskać. Należy wtedy skonsultować się z osobą, która dobrze zna prawo rodzinne i ustalenie, w jaki sposób pomóc oraz jak podejść do sprawy, nie będzie dla niej problemem. Dlatego też moja kancelaria w Lublinie przyjmuje wszystkie osoby, którym potrzebne są profesjonalne porady prawne Lublin dotyczące alimentów.

Pomoc prawna w Lublinie

W sprawach o alimenty konieczne jest nie tylko prawidłowe sporządzanie pism procesowych, ale także aktywny udział w sprawie, zadawanie pytań świadkom, czy składanie wniosków dowodowych mogących zmienić bieg sprawy.

Jako radca prawny zajmuję się:

  • pisaniem pozwów;
  • reprezentacją w sądzie;
  • pisaniem pism procesowych, a także wniosków dowodowych.
Swoją działalność prowadzę głównie na terenie Lublina i posiadam nie tylko szeroką wiedzę z zakresu prawa rodzinnego (sprawy rozwodowe, podział majątku, alimenty), ale również doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat. Niezależnie od tego, czy potrzebna będzie konsultacja w przypadku alimentów ustanawianych przy rozwodzie, czy też któraś ze stron chce porozmawiać o innych sytuacjach związanych z alimentami, moja kancelaria adwokacka Lublin jest miejscem, w którym można zawsze szukać pomocy prawnej. Jeśli interesują Cię inne zagadnienia, jak chociażby odszkodowania Lublin jako radca prawny Lublin mogę pomóc w tego typu sprawach.

Alimenty na byłego małżonka lub członka rodziny

Należność alimentacyjną można wyegzekwować również na rzecz jednego z małżonków. Dosyć często związane jest to z orzeczeniem o winie jednej ze stron. Jednak warto pamiętać, że osoba, której wyłączną winę za rozpad małżeństwa uznano, nie może założyć pokrzywdzonej stronie sprawy o alimenty. Kiedy można ubiegać się o taki rodzaj należności ze strony byłego małżonka? Może to być brak środków do życia, choroba uniemożliwiająca podjęcie pracy lub inna ciężka sytuacja życiowa.

Prawo rodzinne przewiduje różne scenariusze. Istnieją również sytuacje, kiedy należy ubiegać się o alimenty od swojej rodziny. Te sprawy nie są jednak proste, ponieważ trudna sytuacja materialna nie jest wystarczającym powodem, aby uzyskać prawo do alimentów. Tego typu wnioski należy naprawdę solidnie uargumentować. Najczęstszym powodem założenia takiej sprawy jest choroba, która uniemożliwia podjęcie pracy i samodzielne utrzymanie się. Coraz częściej spotykanymi sprawami są próby zasądzenia alimentów przez rodziców w podeszłym wieku, którzy chcą wyegzekwować od swoich dorosłych dzieci pomoc finansową. Oczywiście są również odwrotne sytuacje, kiedy to dzieci starają się uzyskać tego typu świadczenia. Alimentami można obarczyć również i rodzeństwo, a także i dziadków.

Sprawy o podwyższenie alimentów

Niekiedy bywa tak, że należność alimentacyjna została ustanowiona już jakiś czas temu. Jednak potrzeby stale się zmieniają i może okazać się, że dotychczasowa kwota nie pokrywa ich wszystkich. Wysokość środków przeznaczanych na zapewnienie odpowiednich warunków do życia, ale również i na wykształcenie, może ulegać zmianie. Dodatkowo należy brać pod uwagę sytuacje losowe, takie jak choroby, wypadki, czy też konieczność kosztownych zabiegów medycznych lub leków. Dlatego wielu rodziców po jakimś czasie decyduje się wnieść sprawę o podwyższenie alimentów, by móc zaspokoić bieżące potrzeby dzieci.

Do tego typu rozprawy należy się dobrze przygotować, ponieważ zanim sąd przyzna wyższą należność, musi się upewnić, czy żądanie jest zasadne. O sukcesie decydują solidne argumenty. Doświadczony prawnik z pewnością pomoże opracować strategię, która będzie wystarczająco przekonująca dla sądu. Jeśli jednak pozwana strona ma wątpliwości, co do słuszności podwyższenia alimentów, może skonsultować się z adwokatem – w takiej sytuacji sprawdzi on, czy argumenty drugiej strony są na tyle udowodnione, żeby ustaloną wcześniej należność alimentacyjną rzeczywiście podnosić.

Fakty i mity na temat alimentów

W dalszym ciągu w powszechnym mniemaniu spotkać się można z wieloma mitami dotyczącymi alimentów. Czasem powtarza się, że dzieci mogą odbierać tego typu należność od rodzica do 18. roku życia, gdzie indziej można wyczytać, że studentom alimenty przysługują do 25. lat. Jednakże informacje wyczytane z niepewnych źródeł w Internecie nie zawsze mają pokrycie w rzeczywistości. Każdy przypadek pojawiający się na sali sądowej jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Bardzo ważna jest znajomość prawa rodzinnego, dlatego nie warto zostawiać tak ważnych spraw do własnej interpretacji. Dlatego warto skorzystać z wiedzy osoby takiej jak adwokat Lublin. Sprawdź też adwokat rozwody Lublin.