Rozwód bez adwokata? Co trzeba wiedzieć?

sprawa o rozwód bez adwokata, czy to możliwe

Wiele osób zanim podejmie decyzję o skorzystaniu z usług profesjonalisty (adwokata lub radcy prawnego) najpierw chce sprawdzić, czy nie zrobi czegoś własnymi siłami. Tak też jest w przypadku spraw rozwodowych. Zatem, czy możliwy jest rozwód bez adwokata (radcy prawnego)?

Oczywiście, że tak. Nie ma żadnych przeszkód natury prawnej, by wystąpić do sądu o rozwód. Złożyć pozew, choć obwarowany ograniczeniami prawnymi w postaci zwłaszcza kodeksu postępowania cywilnego i kodeksu rodzinno-opiekuńczego, może każdy.

Warto jednak być świadomym konsekwencji swojego działania. Nie zawsze informacja znaleziona w Internecie okazuje się prawdziwa i nie zawsze można na jej podstawie próbować swoich sił w sądzie.

Kto może występować w sprawie o rozwód?

Radca prawny oraz adwokat to profesjonaliści, którzy oprócz wiedzy i doświadczenia posiadają uprawnienia do reprezentowania swoich klientów przed sądem.

Podejmować czynności przed sądem może także strona procesu. Oczywiście, musi to być osoba posiadająca zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych. Jednak z całą pewnością, zdecydowana większość ludzi spełnia ów warunek.

Rozwód bez adwokata krok po kroku

Przesłanki rozwodu

Moim zdaniem istotne jest zapoznanie się z przesłankami orzeczenia rozwodu, kiedy i dlaczego sąd orzeka rozwód. Jeśli bowiem nie zaistnieją przesłanki pozytywne i zaistnieją negatywne nie uzyskamy satysfakcjonującego orzeczenia.

Osoba chcąca się rozwieść bez adwokata powinna wiedzieć czym jest i na czym polega trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.

Brak zgody małżonka na rozwód

Może zdarzyć się tak, że druga strona nie chce rozwodu. Co w takiej sytuacji? Czy to niweczy nasze starania o uzyskanie rozwodu? Z całą pewnością i taką wiedzę powinien nabyć przyszły powód w sprawie rozwodowej. Zwłaszcza jeśli podjął się zdania: rozwód bez adwokata.

Rozwód bez adwokata – a może separacja?

Często spotykam się z mylnym rozumieniem obu pojęć. Prowadzi to także do sytuacji, w których klienci są przekonani, że uzyskają rozwód, choć tak naprawdę zostały spełnione wyłącznie przesłanki do separacji. Różnice pomiędzy rozwodem a separacją zostały omówione w tym artykule.

W jaki sposób wybrać sąd w sprawie o rozwód?

Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Jeśli jednak podjąłeś się zadania poprowadzenia sprawy o rozwód bez adwokata, to z całą pewnością konieczne jest znalezienie sądu właściwego. Oznacza to, że sąd, który rozpozna sprawę musi być właściwy nie tylko miejscowo (np. Lublin), ale także rzeczowo i instancyjnie.

Istotna jest kwestia wyboru odpowiedniego wydziału sądu oraz czy ma to być sąd okręgowy czy rejonowy. Wybór właściwości sądu został omówiony w tym artykule.

Opłata od pozwu o rozwód

Bez znaczenia, czy zamierzamy występować w sprawie z profesjonalnym pełnomocnikiem czy bez, konieczne jest wniesienie opłaty od pozwu.

W przypadku sprawy rozwodowej opłata wynosi 600 zł. Należy ją uiścić wraz z pozwem albo w kasie sądu, albo poprzez wysłanie przelewu na konto właściwego wydziału sądu rozpoznającego sprawę.

Z drugiej strony, nie posiadając środków na opłatę, można wystąpić o zwolnienie od kosztów sądowych. Wystarczy wypełnić stosowny wniosek. O tym jak go wypełnić można dowiedzieć się tutaj.

W przypadku opłaty w wysokości 600 zł ciężko będzie uzyskać zwolnienie. Oczywiście wszystko zależy od okoliczności. Jeśli jednak sytuacja finansowa strony jest na tyle zła, sąd może zwolnić od konieczności ponoszenia ww. opłaty.

Żądanie pozwu

Na początku trzeba zorientować się o co tak naprawdę można wnosić w pozwie rozwodowym (m.in. rozkład pożycia, alimenty, władza rodzicielska, kontakty z dziećmi, podział majątku).

Pomocna w tym zakresie będzie lektura artykułu o wyroku rozwodowym. Wiedząc, co może orzec sąd w tego typu sprawach, będzie można zastanowić się jak skonstruować żądanie pozwu.

Co powinien zawierać pozew?

Podstawowe elementy pozwu zostały określone w kodeksie postępowania cywilnego (art. 187 k.p.c.). Warto mieć świadomość, że brak któregokolwiek elementu będzie uniemożliwiał rozpoznanie sprawy. Jeśli sąd stwierdzi, że pozew nie zawiera elementów z art. 187 k.p.c. wezwie do uzupełnienia braków formalnych w terminie 7 dni. Każde takie wezwanie opóźnia sprawę, a w przypadku nieuzupełnienia braków, bądź uzupełnienia ich w niewłaściwy sposób, uniemożliwia jej rozpoznanie.

W ten sposób perspektywa rozstrzygnięcia sprawy znacząco się oddala. Pomocny w określeniu podstawowych elementów formalnych pozwu może okazać się artykuł o pozwie o alimentach.

Wnioski dowodowe

Pozew powinien zawierać również wnioski dowodowe. Bez nich nie uda się uzyskać wygranej w sądzie. Pomocni mogą okazać się m.in.: świadkowie, biegli, dokumenty, akta innych spraw sądowych. Umiejętność zgłaszania odpowiednich wniosków dowodowych to sztuka, która może pozwolić na zwycięstwo. Odpowiednie okoliczności wskazane we wniosku mogą przyczynić się nawet do wygrania sprawy.

Wniosek o zabezpieczenie roszczenia

Wniosek o zabezpieczenie roszczenia może okazać się niezwykle przydatny. Jednak trzeba wiedzieć czy i kiedy można go złożyć. W sprawach rodzinnych często wykorzystuje się tego typu wniosek, bowiem np. umożliwia stronie uzyskanie świadczeń jeszcze przed uprawomocnieniem wyroku rozwodowego.

Czy można żądać alimentów od byłego małżonka?

To również istotna kwestia w przypadku sprawy rozwodowej. Nawet jeśli nie zdecydujemy się z wystąpieniem z takim żądaniem na etapie wnoszenia pozwu, warto wiedzieć, że w pewnych przypadkach nie będzie możliwe uzyskanie alimentów od byłego małżonka. Szczegółowo omówiłem to zagadnienie w artykule pod tym linkiem.

Rozwód bez adwokata a zachowanie w sądzie

Większość aktywności na sali rozpraw wynika z obowiązującej procedury i praktyki. Jeśli nie chcemy denerwować sądu warto zapoznać się z podstawowymi regułami postępowania.

Jeśli decydujemy się na sprawę bez pomocy profesjonalisty również musimy zgłębić temat zachowania na sali rozpraw, a także zarezerwować czas, by w nich uczestniczyć.

Postępowanie w sprawie o rozwód

Ustawodawca we wspominanym już kodeksie postępowania cywilnego określił rodzaje postępowań cywilnych. Sprawy o rozwód należą do grona postępowań odrębnych (Księga I, Tytuł VII, Dział I- Postępowanie w sprawach małżeńskich). Oznacza to, że w sprawach o rozwód występują pewne różnice (omówione w tym artykule) w stosunku do zwyczajnego trybu postępowania.

Odwołanie od wyroku? Mogę to zrobić sama/sam?

Temat ewentualnej apelacji od wyroku sądu z całą pewnością nie należy do łatwych zagadnień. Zwłaszcza dla osób niezwiązanych z prawem. Moim zdaniem niemożliwe jest złożenie poprawnej apelacji bez skorzystania z usług adwokata czy też radcy prawnego. Oczywiście takie działanie może okazać się skuteczne, jednak będzie to wynikało z przypadku, a nie z faktycznego wykorzystania wszelkich możliwości procesowych.

Żaden radca prawny, czy też adwokat nie zagwarantuje wygranej w sprawie, jednak z całą pewnością będzie w stanie skonstruować zarzuty na tyle precyzyjnie, by mogły zostać rozpatrzone przez sąd.

Rozwód bez adwokata, radcy prawnego – czy to możliwe?

Tak, to możliwe. Jednak wymaga sporo aktywności i wiedzy od osoby, która zdecyduje się na taki krok. Z całą pewnością nie każdy ma na tyle czasu, by zajmować się tym samodzielnie. Tak jak samemu można zmienić koło, naprawić kran czy wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne, tak samodzielnie można też działać w sądzie. Wszystko zależy od czasu i chęci.

Jeśli ktoś zdecyduje się na taki krok zalecam jednak daleko idącą ostrożność. Niewiedza i brak doświadczenia mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jednak decyzja zawsze należy do strony, to ona a nie prawnik, adwokat czy radca prawny, będzie się rozwodzić.

Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego chcesz rozwieść się bez adwokata, radcy prawnego? Moim zdaniem przyczyną podejmowania się takiego ryzyka są kwestie finansowe. Skąd jednak posiadasz wiedzę, że sprawa będzie dużo kosztowała? Może wystarczy zapytać, skontaktować się z radcą prawnym czy też adwokatem i ustalić kwestię wynagrodzenia. Przecież mail, czy telefon nic nie kosztuje.

Jeśli chcesz mogę poprowadzić Twoją sprawę rozwodową, wystarczy, że się skontaktujesz, a ustalimy szczegóły współpracy.

Inne artykuły

unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii– artykuł ze strony infor.pl;

kiedy można uzyskać odszkodowanie w przypadku pogryzienia przez psa?

majątek osobisty małżonka;

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Łukasz Markiewicz

Łukasz Markiewicz

Jestem radcą prawnym, który posiada wieloletnie doświadczenie pracy w zawodzie. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na różne tematy związane z prawem. Staram się również uświadamiać innych o tym, jak ważna jest znajomość prawa.

Zostaw komentarz

Ostatnie posty

Odwiedź mojego Facebooka

Kategorie