Jak zachowywać się w sądzie? – 5 podstawowych zasad

Jak postępować w sądzie?

Zwykle dzieje się tak, że każde wezwanie do sądu generuje nerwowość, która towarzyszy, niezależnie od roli w postępowaniu, zarówno świadkom i stronom. Odpowiednie przygotowanie do sprawy z całą pewnością pozwoli każdemu poczuć się pewniej i lepiej przedstawić swoje racje. Działanie pod wpływem silnych emocji może mieć bowiem negatywne konsekwencje. Odpowiedź na pytanie jak zachowywać się w sądzie obejmuje wiele aspektów przebywania na sali rozpraw.

#1 Ubiór – biała koszula i granatowe spodenki?

Z całą pewnością dla większości osób jasne jest w jaki sposób należy ubrać się do sądu. Strój powinien być elegancki, schludny. W przypadku mężczyzn najlepszym rozwiązaniem będzie garnitur, ewentualnie spodnie i koszula. U kobiet trudniej wskazać konkretną wersję eleganckiego ubioru, ale jestem pewien, że każda kobieta wie, co mam na myśli. Często oczekujemy szacunku od sądu, warto samemu, swoim ubiorem również wykazać szacunek.

Jeśli jest tak, że istotne jest pierwsze wrażenie to właśnie ubiorem można wszystko zepsuć.

Pamiętajmy, że upał na dworze to nie powód by traktować salę rozpraw jako plażę.

#2 Słownictwo – zwykłe „dzień dobry” nie wystarcza

Gdy znajdziemy się już na sali rozpraw, zwracając się do sędziego musimy zapomnieć o używaniu słów: Pani/Pan, w miejsce których muszą pojawić się słowa: Wysoki Sądzie.

Na marginesie warto wspomnieć, iż zwykle wiadomo w jakiej sprawie mamy złożyć zeznania czy wyjaśnienia. Dlatego lepiej się przygotować. Chaos w wypowiedzi na pewno zwróci uwagę sądu i może wywołać niepotrzebną nerwowość.

Zdarzają się też przypadki, w których wezwani świadkowie czy strony znajdują się w tak wielkich emocjach, że zaczynają krzyczeć. Zdecydowanie nie polecam takiego działania, nigdy nie kończy się dobrze, nerwy towarzyszą każdemu, jednak sąd jest w czołówce miejsc, gdzie trzeba je trzymać ,,na wodzy”.

#3 Odpowiednie miejsce na sali rozpraw – tak jak w kinie bilet (wezwanie) na określone miejsce

Granice działania w sądzie są ściśle określone. Dlatego miejsca, które mamy zająć również mają znaczenie. Jeśli jesteśmy:

  • świadkami powinniśmy znajdować się na końcu sali;
  • powodem, wnioskodawcą, oskarżycielem publicznym, oskarżycielem posiłkowym siadamy po prawej stronie, patrząc z perspektywy sądu;
  • pozwanym, interwenientem ubocznym, głównym, oskarżonym, uczestnikiem siadamy po lewej stronie, patrząc z perspektywy sądu

#4 Przygotowanie do sprawy – czyli jeden z najważniejszych elementów jak zachowywać się w sądzie?

Z całą pewnością nie uda się odpowiedzieć na pytanie: jak zachowywać się w sądzie, bez uwzględnienia kwestii przygotowania do sprawy.

Przed każdym wystąpieniem, w tym także w sądzie, nawet jeśli mamy pełnomocnika musimy być przygotowani. Sprawy sądowe nie toczą się tak szybko jak byśmy tego chcieli, dlatego naturalną rzeczą jest zapominanie pewnych faktów. Z tego względu, jeśli chcemy przedstawić wszelkie argumenty i uzasadnić swoje żądanie, bądź też zaprzeczyć zasadności twierdzeniom drugiej strony nieodzowne jest stosowne przygotowanie, przypomnienie sobie okoliczności dotyczących sprawy, ułożenie wypowiedzi w głowie.

#5 Brak nerwowości

Emocje w sądzie to jedna z najgorszych możliwych rzeczy. Każdy, kto działa pod ich wpływem naraża się na ryzyko, że nie uda mu się przedstawić wszystkich racji.

Każdy inaczej radzi sobie ze stresem. Polecam skorzystanie z wyszukiwarki i znalezienie podstawowych metod, dostosowanych do naszych preferencji i poziomu stresu. Wystarczy kliknąć w link.

Podsumowanie zasad – jak zachowywać się w sądzie?

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule artykułu ma wiele elementów. Jednak kwestie opisane powyżej stanowią podstawowe zasady, które w znaczący sposób ułatwią działanie na sali sądowej. Warto wiedzieć, że nawet jeśli posiadamy pełnomocnika, to i tak wcześniej czy później będziemy musieli pojawić się na sali rozpraw. Pamiętajmy, że zawsze możemy zapytać swojego pełnomocnika o nurtujące nas kwestie związane ze sprawą i wizytą w sądzie.

Wtedy, zarówno kwestia ubioru, zajęcia odpowiedniego miejsca, słownictwa, nerwowości a przede wszystkim przygotowania będzie miała kluczowe znaczenie.

Polecam także lekturę innych artykułów na stronie:

zostałem pozwany, co zrobić– podstawowe zasady działania w procesie jako pozwany;

do jakiego sądu wnieść pozew o rozwód? – informacje na temat właściwości sądów w sprawie o rozwód;

tajeminca adwokacka i radcowska jako gwarancja dla klienta;

wniosek o uzasadnienie wyroku– dlaczego pełni tak istotną rolę?

pogryzienie przez psa– kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Łukasz Markiewicz

Łukasz Markiewicz

Jestem radcą prawnym, który posiada wieloletnie doświadczenie pracy w zawodzie. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na różne tematy związane z prawem. Staram się również uświadamiać innych o tym, jak ważna jest znajomość prawa.

Zostaw komentarz

Ostatnie posty

Odwiedź mojego Facebooka

Kategorie