Porady prawne styczeń 2021 r.- zachęcam do lektury

porady prawne styczeń 2021 r.

Zgodnie z obietnicą, kontynuuję serię artykułów o poradach prawnych. Zapraszam do lektury artykułu ze stycznia 2021 r. Zachęcam także do lektury poprzednich publikacji z zakresu porad prawnych (listopad, grudzień) W niniejszym artykule odpowiem na pytania:

– czy mogę odwołać się od decyzji MOPR w przedmiocie przyznania tzw. ,,becikowego”?

-ojciec pominął mnie w testamencie, czy przysługuje mi zachowek?

#1 Porada prawna

MOPR odmówił mi przyznania ,,becikowego”, co dalej? Czy mogę się odwołać?

Tak, każdy, kto jest niezadowolony z decyzji MOPR, ma prawo do złożenia odwołania. Składa się je w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Ten termin jest najistotniejszy, bowiem jego przekroczenie spowoduje przegranie sprawy.

Termin jest zachowany, jeśli strona przed jego upływem wyśle pocztą odwołanie (bądź złoży je osobiście). W przypadku skorzystania z usług operatora pocztowego, bardzo dobrze jest zachować potwierdzenie nadania.

Odwołanie nie wymaga spełnienia żadnych warunków. Warto jednak wskazać zarzuty i uzasadnić, dlaczego, naszym zdaniem decyzja wydana w sprawie jest błędna.

Dodatkowym atutem dla skarżących jest to, że odwołanie nie wymaga uiszczania żadnej opłaty.

Odwołanie rozpatruje Samorządowe Kolegium Odwoławcze, jednak wnosi się je do MOPR. Jest tak dlatego, że MOPR ma prawo do ponownej analizy sprawy i może samodzielnie zmienić swoją wcześniejszą decyzję.

Co jeśli Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie uwzględni odwołania?

W takim przypadku stronie niezadowolonej z rozstrzygnięcia przysługuje prawo do złożenia odwołania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

#2 Porada prawna

Ojciec pominął mnie w testamencie, czy przysługuje mi zachowek?

Tak, w takim przypadku przysługuje zachowek. Jest to swoista ochrona osób bliskich, przewidziana na wypadek pominięcia w testamencie.

Zachowek wylicza się jako wartość ułamkową całej masy spadkowej. W przypadku małoletnich albo osób niezdolnych do pracy zarobkowej, wynosi 2/3 udziału spadkowego (przysługującego w przypadku dziedziczenia ustawowego). W pozostałych przypadkach zachowek przysługuje w wysokości 1/2 udziału spadkowego.

Ustalając wartość udziału spadkowego dolicza się udziały przysługujące spadkobiercom niegodnym dziedziczenia, a także tym którzy zrzekli się dziedziczenia. Nie wlicza się natomiast spadkobierców, którzy odrzucili spadek.

Do wartości udziału należą także darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę na rzecz spadkobierców. Jeśli jednak zmarły dokonał darowizny przed dziesięciu laty (licząc od dnia otwarcia spadku), na rzecz osób niebędących spadkobiercami nie wlicza się jej wartości do masy spadkowej.

Roszczenie o zachowek przysługuje względem spadkobierców.

Porady prawne styczeń 2021 r.- Inne artykuły

rozwód bez adwokata- czy to dobry pomysł?

majątek osobisty małżonka;

czy trzeba płacić podatek od alimentów?

miejsce zamieszkania osoby fizycznej– artykuł ze strony infor.pl

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Łukasz Markiewicz

Łukasz Markiewicz

Jestem radcą prawnym, który posiada wieloletnie doświadczenie pracy w zawodzie. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na różne tematy związane z prawem. Staram się również uświadamiać innych o tym, jak ważna jest znajomość prawa.

Zostaw komentarz

Ostatnie posty

Odwiedź mojego Facebooka

Kategorie