Porady prawne luty 2021 r.- jak nie stracić darowizny

Porady prawne luty 2021 r., kolejny artykuł z serii porad prawnych tym razem temat dziedziczenia

W dzisiejszym artykule porady prawne (luty 2021 r.), odpowiem na pytania:

  • Jakie kroki należy podjąć, by wyłączyć darowiznę spod dziedziczenia?
  • Rodzeństwo, chce zabrać mi działkę, którą wcześniej darowali mi rodzice, co zrobić?

#1 Porada prawna- luty 2021 r.

Co zrobić, by wyłączyć darowiznę spod dziedziczenia?

Zgłasza się do mnie wiele osób w sytuacji, w której nie da się już pomóc. Powszechnym jest przekonanie, że jeśli np. rodzice darowali swojemu dziecku dom, czy jakąś inną nieruchomość, to nie podlega ona dziedziczeniu, niestety, nie jest to prawda.

Należy pamiętać, iż jeśli otrzymaliśmy darowiznę (albo chcemy kogoś obdarować), konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie. Obdarowujący musi złożyć oświadczenie, z którego będzie wynikać, że przedmiot darowizny jest wyłączony z dziedziczenia. Wyrażenie woli w taki sposób pozwala na uniknięcie utraty przedmiotu darowizny.

W jaki sposób można wyrazić wolę o wyłączeniu spod dziedziczenia?

Przepisy nie zawierają konkretnych dyspozycji w tym zakresie. Moim zdaniem, najkorzystniej jest zrobić to w samej umowie darowizny (najlepiej w formie aktu notarialnego), można również wpisać oświadczenie o wyłączeniu danego przedmiotu spod dziedziczenia do testamentu.

Najważniejsze, by z oświadczenia w sposób jednoznaczny wynikała wola obdarowującego. Wtedy i tylko wtedy obdarowani unikną przykrych konsekwencji, po śmierci spadkodawcy czy spadkodawców.

Co jeśli brak jest oświadczenia o wyłączeniu spod dziedziczenia?

W takim przypadku przedmiot darowizny (np. nieruchomość) podlega dziedziczeniu na zwykłych zasadach. Wlicza się go do masy spadkowej, a często zdarza się, że owa nieruchomość jest jedynym wartościowym przedmiotem należącym do zmarłego. Oczywiście można uniknąć straty, poprzez dokonanie dopłat na rzecz pozostałych spadkobierców, równych ich udziałom spadkowym.

#2 Porada prawna

Po śmierci rodziców, zgłosiło się do mnie rodzeństwo. Żądają zapłaty albo oddania części nieruchomości, którą wcześniej darowali mi rodzice, co można zrobić?

W takiej sytuacji położenie obdarowanego jest trudne. Ponieważ nie zabezpieczono wcześniej jego interesów, teraz trzeba będzie udowodnić, że rodzice chcieli darować daną nieruchomość jedynie obdarowanemu. Oznacza to, że ich wolą było nie włączanie danego przedmiotu do spadkobrania. Często w tym momencie pojawiają się problemy. Pierwszy, to brak możliwości przesłuchania rodziców, drugi często jedynymi świadkami mogą być np. bracia czy siostry, którzy są zainteresowani tym, by pozbawić nas nieruchomości. Przy dowodzeniu znaczenie może mieć wszystko: wiadomość SMS, e-mail, film. Jednak często takich dowodów brak.

Wtedy, niestety, darowizna podlega włączeniu do masy spadkowej, a obdarowany będzie musiał liczyć się z utratą jej części, albo obowiązkiem spłaty pozostałych spadkobierców.

Z tego względu warto pamiętać, by działać przed, a nie po fakcie. Błędy w tym zakresie mogą być bardzo kosztowne. Liczenie, że bliscy nie będą chcieli pozbawić nas majątku, to naiwność, na którą nie powinniśmy sobie pozwalać.

Porady prawne 2021 r. inne artykuły

Zachęcam do lektury innych artykułów z mojej strony internetowej, a także do odwiedzenia mojego profilu na portalu infor.pl

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Łukasz Markiewicz

Łukasz Markiewicz

Jestem radcą prawnym, który posiada wieloletnie doświadczenie pracy w zawodzie. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na różne tematy związane z prawem. Staram się również uświadamiać innych o tym, jak ważna jest znajomość prawa.

Zostaw komentarz

Ostatnie posty

Odwiedź mojego Facebooka

Kategorie