Czy trzeba płacić podatek od alimentów?

podatek od alimentów

Podatek od alimentów, a także ewentualna konieczność jego płacnia to kwestie, które powinien rozstrzygnąć każdy, kto ubiega się o alimenty. Z całą pewnością stanowi to problem, który warto rozwiązać jeszcze zanim wniesie się pozew do sądu. Jeśli bowiem alimenty będą zmniejszone o wysokość podatku, to powinno się żądać większej kwoty tak, by należności względem Państwa nie zmniejszały kwoty alimentów poniżej potrzeb dziecka, a także innej osoby, która może otrzymać alimenty.

Podatek od alimentów na rzecz dzieci?

Do analizy konieczności poniesienia obciążeń podatkowych niezbędne jest ustalenie wieku dziecka. Mając na uwadze obecnie obowiązujące przepisy (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) należy uwzględnić dwie podstawowe grupy dzieci otrzymujących alimenty:

-poniżej 25. roku życia

-powyżej 25. roku życia

Dziecko poniżej 25. roku życia

Jeśli alimenty otrzymuje dziecko poniżej 25. roku życia, brak jest podstaw do ustalania wysokości podatku (pełne zwolnienie). Bez znaczenia jest przy tym wysokość alimentów, a także podstawa prawna ich otrzymywania.

Dziecko powyżej 25. roku życia

W tym przypadku kwestia opodatkowania nie jest identyczna dla każdego dziecka. Jeśli, bowiem dziecko otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny, albo rentę socjalną, alimenty nie podlegają opodatkowaniu.

Natomiast, w pozostałych przypadkach alimenty podlegają opodatkowaniu. Jednak są on płacone od kwoty powyżej 700 zł otrzymywanych alimentów.

Podatek od alimentów na rzecz innych osób niż dzieci?

W przypadku tej kategorii osób, istotne znaczenie ma podstawa otrzymywania alimentów.

Jeśli podstawą ustalenia alimentów jest wyrok lub ugoda (sądowa, bądź pozasądowa) powstaje obowiązek zapłaty podatku od kwoty powyżej 700 zł.

W pozostałych przypadkach alimenty podlegają opodatkowaniu, na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Alimenty zwolnione od opodatkowania, czy trzeba je wykazywać w deklaracjach podatkowych?

Jeśli alimenty są zwolnione od opodatkowania, np. dla dzieci poniżej 25. roku życia, nie trzeba ich wykazywać w zeznaniach podatkowych. Nie stanowią bowiem podstawy opodatkowania.

Podstawa do płacenia, a także sposób opodatkowania

Alimenty opodatkowuje się według skali podatkowej, a podstawą do opodatkowania jest fakt ich otrzymania, a nie sam wyrok sądowy czy ugoda. Obowiązek podatkowy powstaje w chwili rzeczywistej zapłaty. Warto jednak wiedzieć, że podatek od alimentów płaci się dopiero po złożeniu rocznego zeznania podatkowego.

Inne artykuły

miejsce zamieszkania– artykuł ze strony infor.pl;

porady prawne– listopad;

zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania;

odszkodowanie po pogryzieniu przez psa;

wniosek o wydanie dokumentacji medycznej.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Łukasz Markiewicz

Łukasz Markiewicz

Jestem radcą prawnym, który posiada wieloletnie doświadczenie pracy w zawodzie. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na różne tematy związane z prawem. Staram się również uświadamiać innych o tym, jak ważna jest znajomość prawa.

Zostaw komentarz

Ostatnie posty

Odwiedź mojego Facebooka

Kategorie