Gdy reprezentuję osobę, której dobro osobiste, zostało naruszone, stosuję szereg środków przewidzianych przez kodeks cywilny w celu ochrony przed bezprawnym działaniem. Reprezentuję swojego klienta zanim jeszcze zacznie się sprawa sądowa, a także w trakcie trwania postępowania w I i II instancji oraz w postępowaniu egzekucyjnym, zmuszając sprawcę naruszenia do zapłaty zadośćuczynienia czy opublikowania przeprosin.
Naruszenie dóbr osobistych może mieć różną postać i dlatego katalog działań możliwych do podjęcia jest rozbudowany, bowiem obejmuje żądanie:
Dobra osobiste są to wszelkie wartości związane z godnością człowieka, mające charakter niemajątkowy. W każdym przypadku dobra osobiste mogą mieć trochę inną postać, bowiem są ściśle związane z człowiekiem. Nawet obowiązujące przepisy nie zawierają definicji dóbr osobistych, a jedynie przykładowe wyliczenie, co może do nich należeć.
Kodeks cywilny zawiera katalog dóbr osobistych człowieka. Są to m.in:
W dobie powszechnego dostępu do Internetu i nie przykładaniu uwagi do wypowiadanych słów, kwestia naruszenia dóbr osobistych pojawia się bardzo często i w różnych formach, np. poprzez pomówienie, obrażanie na forum internetowym (tzw. hejt), w prasie, czy w życiu codziennym, jako wykorzystanie wizerunku bez zgody, bezprawne przypisanie sobie autorstwa dzieła, a także publikowanie informacji objętych tajemnicą korespondencji np. w Internecie oraz obrażanie uczuć religijnych.
W przypadku, gdy żądamy zadośćuczynienia w pozwie, należy wskazać ściśle określoną kwotę. Nie zawsze jest to zadanie łatwe. Warto w takim przypadku skontaktować się z prawnikiem, który profesjonalnie zajmuje się tego typu sprawami. Jeśli jednak podejmiemy trud walki na własną rękę przy obliczaniu wysokości zadośćuczynienia, polecam uwzględnić:
Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszam do kontaktu lub do odwiedzenia mojej kancelarii.