Tajemnica adwokacka i radcowska, czym jest i jakie ma znaczenie dla klienta?

tajemnica adwokacka- radcowska

Tajemnica adwokacka i radcowska to fundament w relacjach klient-pełnomocnik (prawnik). Jej istnienie to gwarancja dla każdego korzystającego z usług, że żadna z informacji nie zostanie ujawniona.

Każdy z nas wie, czym jest tajemnica w potocznym znaczeniu tego słowa. Nikt nie ma wątpliwości, co zawiera się w tym słowie. Słownik języka polskiego zawiera podstawową definicję tajemnicy:

Tajemnica w rozumieniu relacji prawnik-klient jest absolutną podstawą i fundamentem działania profesjonalisty. Nie wyobrażam sobie, żebym kiedykolwiek mógł ją naruszyć. Tak samo też nie wyobrażam sobie, by do takich naruszeń mogło dochodzić powszechnie. Faktem jest jednak to, że wszyscy popełniamy błędy. Jednak każdy kto chce być radcą prawnym czy adwokatem nie może się go dopuścić, przynajmniej w zakresie naruszenia tajemnicy zawodowej.

Tajemnica adwokacka a brak pełnomocnictwa, czy też wypowiedzenie

Tajemnica obowiązuje zarówno wtedy, gdy dana osoba zostanie klientem, jak również wtedy, gdy nie dojdzie do podpisania umowy. Ponadto, tajemnica chroni również w przypadku wypowiedzenia pełnomocnictwa albo umowy.

Zapewnia to klientowi bardzo szeroką ochronę przed ewentualnym ujawnieniem tajemnicy. Daje także pewność, że nic, co zostało powiedziane w kancelarii czy poprzez środki komunikowania się na odległość (Internet, telefon) nie ujrzy światła dziennego.

Jakiej informacji nie może ujawnić prawnik?

Każdej, która jest objęta tajemnicą. A zatem wszystko cokolwiek zostanie przekazane radcy prawnemu zarówno w formie ustnej jak i pisemnej, od momentu przekazania stanowi tajemnicę.

Do kiedy trwa obowiązek zachowania tajemnicy?

Obowiązek trwa od chwili uzyskania szczególnych informacji, aż do śmierci. Bez znaczenia jest zaprzestanie wykonywania zawodu przez radcę prawnego, przejście na emeryturę. Profesjonalista ma obowiązek do nieujawniania informacji, natomiast klient ma dzięki temu zagwarantowane poczucie bezpieczeństwa.

Mój pełnomocnik został świadkiem w sprawie – czy ujawni tajemnicę?

W przypadku wezwania radcy prawnego na sprawę w charakterze świadka nie może on zeznawać na temat okoliczności objętych tajemnicą.

Adwokat i radca prawny mają obowiązek bronić tajemnicy zawodowej jak to tylko możliwe. Tylko sąd może zwolnić z zachowania tajemnicy. Nawet jeśli i to zrobi żaden prawnik nie powinien udzielać odpowiedzi na pytanie obejmujące tajemnicę.

Inne artykuły

rozwód a separacja;

postępowanie o pozbawienie władzy rodzicielskiej;

wniosek o wydanie dokumentacji medycznej;

przerwa w odbywaniu kary;

miejsce zamieszkania osoby fizycznej.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Łukasz Markiewicz

Łukasz Markiewicz

Jestem radcą prawnym, który posiada wieloletnie doświadczenie pracy w zawodzie. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na różne tematy związane z prawem. Staram się również uświadamiać innych o tym, jak ważna jest znajomość prawa.

Zostaw komentarz

Ostatnie posty

Odwiedź mojego Facebooka

Kategorie