Odszkodowanie powypadkowe- zakończenie leczenia

odszkodowanie powypadkowe

Odszkodowanie powypadkowe- zakończenie leczenia nie warto czekać!

Obrażenia, których doznają poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, często wymagają długotrwałego leczenia. W takich przypadkach pojawia się pytanie, czy należy czekać z dochodzeniem odszkodowania aż do informacji od lekarza o skończonym leczeniu.

W przypadku dochodzenia roszczeń odszkodowawczych nie ma konieczności oczekiwania na zakończenie leczenia. Tym bardziej, jeśli jest to leczenie, które nie musi przynieść skutków. Zdarza się niestety tak, że ciężka i żmudna rehabilitacja nie przynosi żadnych rezultatów, a poszkodowani nadal czekają ze zgłoszeniem szkody.

Odszkodowanie powypadkowe- zakończenie leczenia, działaj sprawnie

Warto działać szybko i zdecydowanie, zwłaszcza mając na uwadze, że uzyskane środki pozwolą na choćby częściowe zrekompensowanie szkody. Każdy, kto ucierpi na skutek wypadku komunikacyjnego może domagać się:

  • odszkodowania;
  • zadośćuczynienia;
  • renty;
  • zwrotu kosztów leczenia i zakupu leków.

Szkoda została zgłoszona a koszty leczenia rosną, co dalej?

W takim przypadku należy ponownie zgłosić szkodę, przedstawiając ubezpieczycielowi nowe dokumenty, nieuwzględnione w poprzednim zgłoszeniu. Przepisy nie zawierają żadnych ograniczeń co do liczby zgłoszeń szkody. Można ponowić swoje żądanie, nakazując ubezpieczycielowi sprawcy wypadku wypłatę stosownych świadczeń.

Za każdym razem, warto szczegółowo określić czego i na jakiej podstawie się domagamy. W tym celu z całą pewnością pomocna będzie znajomość przesłanek, na podstawie których ubezpieczyciel może dokonać wypłaty. Świadczenia takie jak odszkodowania czy zadośćuczynienia różnią się od siebie. Zadośćuczynienie to świadczenie związane ze szkodą niematerialną (najczęściej bólem i cierpieniem), natomiast odszkodowanie odnosi się do aspektów materialnych (na poszkodowanym spoczywa ciężar udowodnienia zarówno poniesienia szkody jak i jej wysokości).

Jakich dokumentów będzie wymagał ubezpieczyciel?

Należy pamiętać, że w celu udowodnienia roszczenia konieczna będzie:

  • dokumentacja medyczna;
  • faktury zakupu leków;
  • faktury za koszty leczenia, dojazdu do lekarza, czy na rehabilitację (w tym także zakupu benzyny, taksówek)

Czy warto czekać na zakończenie leczenia?

Zdecydowanie nie polecam oczekiwania na zakończenie leczenia. Mimo, iż ubezpieczyciele zwykle przy konieczności kontynuowania leczenia wypłacają mniejsze kwoty, nie warto zwlekać. Jeśli zgłosimy szkodę od razu, to wcześniej otrzymamy chociaż część rekompensaty za cierpienie, zakup leków czy niezbędną rehabilitację.

W przypadku dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, czas wcale nie będzie działał na korzyść i warto domagać się przysługujących świadczeń, bo to się po prostu należy, bo to my jesteśmy w tej sytuacji poszkodowanymi.

Inne artykuły

Zachęcam także do lektury innych artykułów znajdujących się na stronie:

aktualności– najnowsze wpisy na stronie;

tajemnica adwokacka i radcowska– czyli jak chronione są interesy klientów przez profesjonalistów;

pogryzienie przez psa a odszkodowanie; szczegółowe wyjaśnienie, kto i kiedy jest odpowiedzialny za zwierzę, nawet, gdy zostanie skradzione

wniosek o wydanie dokumentacji medycznej wraz ze wzorem; często jesteśmy odsyłani z kwitkiem, a szpitale odmawiają nam dostępu do naszych dokumentów, z tym wzorem nie powinno być już żadnych problemów;

postępowanie o pozbawienie władzy rodzicielskiej; jedno z bardziej traumatycznych postępowań, gdzie często negatywne emocje biorą górę

inicjatywa dowodowa– pomocna dłoń dla wszystkich, którzy muszą coś udowodnić w sądzie.

link do mojego profilu na portalu infor.pl, gdzie poza własną stroną również publikuję.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Łukasz Markiewicz

Łukasz Markiewicz

Jestem radcą prawnym, który posiada wieloletnie doświadczenie pracy w zawodzie. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na różne tematy związane z prawem. Staram się również uświadamiać innych o tym, jak ważna jest znajomość prawa.

Zostaw komentarz

Ostatnie posty

Odwiedź mojego Facebooka

Kategorie