Groźba, czyli jak uniknąć oświadczenia woli

Za każdym razem gdy doszło do zawarcia umowy, czy też dokonania czynności na skutek groźby, można uchylić się od jej skutków prawnych. Przepisy kodeksu cywilnego chronią w tym zakresie wszystkich, bowiem z całą pewnością zwieranie umowy pod wpływem groźby powinno być napiętnowane nie tylko z perspektywy moralnej i karnej, ale także w sferze cywilnoprawnej.

Kiedy zachodzi stan groźby?

By móc uchylić się od skutków prawnych groźba musi:

  • być bezprawna;
  • wywoływać uzasadnioną obawę o grożącym niebezpieczeństwie osobistym lub majątkowym.

Na czym polega bezprawność groźby?

Bezprawność może realizować się albo jako zapowiedź popełnienia czynu zabronionego (np. przestępstwa), albo zachowania sprzecznego z zasadami współżycia społecznego. Istotne jest także by groźba nie była nieznaczna czy błaha, a wywoływała uzasadnione poczucie zagrożenia. Osoba, której dotyczy może realnie nastąpić.

Osoba, która wywołuje stan groźby musi wywołać u odbiorcy uzasadnione poczucie obawy o siebie, albo inną osobę, w tym także o majątek.

W jaki sposób uchylić się od skutków prawnych?

Wystarczy w ciągu roku od chwili kiedy ustał stan obawy złożyć oświadczenie drugiej stronie o uchyleniu się od skutków prawnych danej czynności.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Łukasz Markiewicz

Łukasz Markiewicz

Jestem radcą prawnym, który posiada wieloletnie doświadczenie pracy w zawodzie. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na różne tematy związane z prawem. Staram się również uświadamiać innych o tym, jak ważna jest znajomość prawa.

Zostaw komentarz

Ostatnie posty

Odwiedź mojego Facebooka

Kategorie