Rozwój technologiczny wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny życia, jednak nie wszędzie zmiany zachodzą równie szybko. Trwający lockdown i inne ograniczenia związane z funkcjonowaniem w czasach pandemii, wpłynęły na reformę technologiczną w polskich sądach.
Dlatego właśnie rozprawy w formie wideokonferencji to obecnie norma w większości Sądów, a nowe rozwiązania, oczywiście pomimo pewnych wad przyjęły się z pozytywnym odbiorem, zarówno po stronie sędziów, jak i stron, w tym także pełnomocników (radców prawnych i adwokatów).
Mając na uwadze tą sytuację, sądy same często proponują rozwiązanie w postaci zdalnej rozprawy. Oczywiście, zwłaszcza jeśli komuś na tym bardzo zależy, warto złożyć w tym zakresie stosowny wniosek, by rozprawa odbyła się zdalnie np. z uwagi na odległość miejsca zamieszkania od sądu, czy też inne niedogodności.
Z praktyki znane są także rozwiązania hybrydowe, gdzie np. świadek zeznaje w formie zdalnej, a sąd i pełnomocnicy znajdują się na Sali rozpraw.
Jak przygotować się do rozprawy w formie zdalnej?
Przygotowanie do rozprawy zdalnej różni się od tej odbywającej się w zwyczajnej formie, gdzie poza stawiennictwem konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości.
W przypadku rozprawy zdalnej trzeba posiadać urządzenie, na którym będzie można otworzyć link wysłany nam wcześniej przez sąd. Takim urządzeniem może być np. laptop, smartfon, czy tablet z działającym mikrofonem i kamerą. Nie ma konieczności posiadania jakiegokolwiek oprogramowania.
Wystarczy kliknąć w link. Warto jednak zrobić to chwilę przed wyznaczoną godziną rozprawy. Wtedy, będziemy mieli możliwość skontaktowania się z sądem czy pełnomocnikiem jeśli nie wszystko zadziała poprawnie. Polecam również by zapoznać się dokładnie z instrukcją przesłaną przez sąd, gdzie w razie potrzeby możemy zapytać odpowiedniego prawnika o pomoc.
Oprócz odpowiedniego stroju, warto zadbać by pomieszczenie, z którego połączmy się z sądem zapewni spokojny przebieg kontaktu, bez zakłóceń, czy niepotrzebnych dźwięków (np. zwierząt, czy osób trzecich nie biorących udziału w rozprawach).
Jak przebiega rozprawa?
Wraz z rozpoczęciem rozprawy, Sąd sprawdzi, czy uczestnicy posiadają sprawne mikrofony oraz kamery, a także wyjaśni zasady rozprawy w formie zdalnej. Przede wszystkim trzeba pamiętać, żeby mówić głośno i wyraźnie, tak, żeby nie było problemu ze zrozumieniem odpowiedzi.
Mimo, iż znajdujemy się we własnym domu, ewentualnie w kancelarii naszego pełnomocnika, to warto pamiętać, iż do Sądu należy zawsze zwracać się per „Wysoki Sądzie”. Warto przeczytać nasz artykuł, który przedstawia zasady zachowywania się w sądzie.
Ponadto nie wolno, nie będąc o to pytanym, zabierać głosu. Warto mieć też ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, czyli na przykład dowód osobisty lub paszport. Sąd, na początku rozprawy poprosi o zbliżenie dokumentu tożsamości do kamerki. Warto również zadbać o wyłączenie telefonu czy innych urządzeń mogących zakłócić przebieg rozprawy.
Jeśli potrzebna jest Ci kancelaria adwokacka Lublin, która poprowadzi sprawy takie jak odszkodowania Lublin oraz zaoferuje porady prawne Lublin, zachęcamy do kontaktu z nami.