Wielu klientów, szukając pomocy prawnej, zastanawia się nad różnicami między radcą prawnym, prawnikiem i adwokatem. Ta różnorodna terminologia sprawia, że osoby zgłaszające się po porady prawne nie wiedzą, kto będzie odpowiednim specjalistą dla ich sprawy i do kogo powinny się zwrócić.
Prawnik to pojęcie najszersze. Obejmuje zarówno radcę prawnego jak i adwokata, ale także osoby, które ukończyły studia prawnicze. Potocznie jednak przyjęło się nazywać prawnikiem wyłącznie takie osoby, które mogą podjąć się reprezentacji w sądzie.
Zarówno radca prawny jak i adwokat mają prawo do reprezentacji na podstawie udzielonego pełnomocnictwa.
Adwokat i radca prawny to zawody tożsame, mają te same kompetencje, a różni ich wyłącznie kolor żabotu na todze. Adwokat i radca prawny zanim uzyskali tytuł zawodowy, potwierdzony zdanym państwowym egzaminem organizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, muszą odbyć 3-letnią aplikację.
Zarówno adwokat jak i radca prawny podlegają pod samorząd zawodowy – odpowiednio adwokacki i radcowski. Wiąże się to także z tym, że podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej np. w przypadku popełnienia błędów przy wykonywaniu działalności. Dlatego decydując się na wybór pomiędzy adwokatem w Lublinie a radcą prawnym powinniśmy wybrać konkretną osobę, a nie tytuł. Skoro adwokat i radca mają takim sam zakres uprawnień i zdobyli takie samo wykształcenie, to nie ma powodów do innej decyzji. Trzeba przeczytać opinie, ewentualnie zapytać znajomych i podjąć decyzję, kto będzie nas reprezentował, udzielał porady prawnej, czy sporządzał umowę.
Zastanawiając się, jakiego prawnika wybrać, należy ustalić typ sprawy, z jaką chcemy się do niego skierować, np. rozwód lub odszkodowania. Dlatego warto sprawdzić naszego prawnika w Lublinie, który pomoże nam skutecznie przejść przez cały proces, zapewniając profesjonalne doradztwo i reprezentację dostosowaną do specyfiki naszej sprawy.