Umowy online – elektroniczny podpis dokumentów okiem prawnika?

podpisywanie dokumentów online

Od dłuższego czasu w związku z postępem technologicznym, co więcej zmianą nastawienia wielu osób do nowych technologii (wzmożonej przez funkcjonowanie w trakcie pandemii) załatwiamy więcej spraw online. Warto również zwrócić uwagę, że coraz mniej spraw wymaga osobistej obecności np. w urzędzie. Jest to niezwykle komfortowe, bowiem w dowolnej chwili możemy składać wnioski albo wypełniać formularze urzędowe. Jednak nie każda czynność może zostać wykonana w formie zdalnej, bez osobistej obecności czy też podpisu. Dlatego warto zapytać o poradę naszego prawnika w Lublinie, aby uzyskać pewność, jakie formalności wymagają osobistego stawiennictwa.

Wiele osób ma wątpliwości co do ważności umów podpisywanych przez Internet, dlatego decyduje się na zgłoszenie po porady prawne.

Warto mieć na uwadze, iż wszelka forma korespondencji, a zatem składane wnioski przez specjalistyczne portale jak np. ZUS PUE są obwarowane koniecznością zalogowania poprzez profil zaufany czy podpisu kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym taka forma podpisu jest równoznaczna z podpisem odręcznym i ma taką samą moc dowodową. Jeśli zatem złożymy podpis pod umową właśnie w formie kwalifikowanego podpisu elektronicznego, to taka umowa z całą pewnością pozostanie ważna. Przynajmniej jej nieważność nie będzie wynikała z podpisu. Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o tym, jak kwalifikowany podpis elektroniczny może ułatwić prowadzenie własnej działalności, skontaktuj się z naszymi specjalistami

Czy każda umowa może zostać podpisana online?

Prawo cywilne jasno deklaruje, że nie każda umowa jest możliwa do podpisania w formie elektronicznej. Oczywiście wykluczyć tu należy przypadki kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz profilu zaufanego, które jak wyżej wspomniałem, są metodami podpisu równoważnymi ze zwykłym podpisem.

W przypadku wątpliwości co do umowy, albo wyłącznie co do podpisu, należy zwrócić się do specjalisty celem weryfikacji. Nieważna umowa bowiem nie będzie wywierała żadnych skutków prawnych, a ponadto wykonywanie takiej nieważnej umowy może być bardzo niekorzystne dla jednej, bądź obu stron. Warto mieć to na uwadze, zanim zdecydujemy się na złożenie wirtualnego podpisu. Przesłany mailem skan dokumentu nie zawsze świadczy o prawidłowo złożonym podpisie.

Wiele umów wymaga specyficznej formy zawarcia. Wśród takich umów znajdują się np. umowa sprzedaży nieruchomości, dla której zarezerwowana jest forma aktu notarialnego, umowa darowizny (z pewnymi wyjątkami), małżeńskie umowy majątkowe (tzw. Intercyza), umowa o roboty budowlane, niektóre umowy pożyczki.

Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, jakim jest adwokat Lublin, aby upewnić się, czy nasza sprawa może zostać sfinalizowana online, jak na przykład zdalna sprawa rozwodowa.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Picture of Łukasz Markiewicz

Łukasz Markiewicz

Jestem radcą prawnym, który posiada wieloletnie doświadczenie pracy w zawodzie. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na różne tematy związane z prawem. Staram się również uświadamiać innych o tym, jak ważna jest znajomość prawa.

Zostaw komentarz

Szukaj

Ostatnie posty

Odwiedź mojego Facebooka

Kategorie