Rejestracja spółki z o.o. – co warto wiedzieć?

co warto wiedzieć o rejestracji spółki zoo

Wybór odpowiedniej formy działalności gospodarczej to zaledwie początek drogi do posiadania własnej spółki. Kolejnym, bardzo ważnym krokiem jest jej odpowiednie zarejestrowanie, które dla wielu osób może wydawać się nie lada wyzwaniem. Czy jednak rzeczywiście jest się czego bać?

Od 1 lipca 2021 roku wniosek o zarejestrowanie można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej. Warto mieć to na uwadze, bowiem wnioski w formie papierowej nie będą rozpatrywane.

Wybór spółki z o.o jako formy prowadzenia działalności wymaga odpowiedniej wiedzy, a także planowania przyszłej działalności. Możliwości, które należy brać pod uwagę jest bardzo wiele. Pierwsza kwestia to wybór czy spółka ma być jednoosobowa czy wieloosobowa. Obie formy mogą okazać się dobre w zależności od sytuacji, obie również mają swoje ograniczenia.

Prowadzenie działalności w formie spółki, nawet jednoosobowej wymaga zdecydowanie większej aktywności niż np. w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, dlatego warto przenalizować czy to odpowiednia forma do naszej sytuacji.

Oprócz podstawowych kwestii, które trzeba uregulować, jak nazwa, siedziba, wysokość kapitału zakładowego, czy liczba wspólników, jest też kwestia zarządu (jedno lub wieloosobowego). Być może na wstępnym etapie konieczne jest powołanie prokurenta do prowadzenia spraw spółki.

O czym pamiętać podczas rejestracji spółki?

Podejmując decyzję o zarejestrowaniu spółki warto także zastanowić się nad kwestią reprezentacji, czyli tym kto i jakie decyzje będzie podejmował w imieniu spółki. Jeśli np. zarząd jest wieloosobowy koniecznie trzeba wskazać ilu członków zarządu może podjąć decyzję. Przepisy są w tej kwestii dosyć elastyczne i można zdecydować się na jednoosobową reprezentację. Jeśli jednak chcemy uniknąć samowolnego działania członka zarządu, warto zdecydować się na wersję o reprezentacji przez co najmniej dwóch członków zarządu, wysokości kapitału zakładowego (minimalny to 5 000 zł).

Oczywiście trzeba to dostosować do sytuacji spółki i osób, które mają być członkami zarządu. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to także ryzyko. Słowa ,,ograniczona odpowiedzialność” nie oznaczają, iż w przypadku, gdy długi spółki przewyższą jej aktywa nikt nie będzie już ponosił odpowiedzialności. Zgodnie bowiem z art. 299 k.s.h. taka odpowiedzialność może spoczywać na członkach zarządu, którzy odpowiadają całym swoim majątkiem. Natomiast odpowiedzialność wspólników jest ograniczona do wysokości wkładu.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to szereg wymogów przy rejestracji, ale także przy codziennym funkcjonowaniu. Przepisy się zmieniają, dlatego należy mieć ciągłą kontrolę nad nowelizacjami ustaw. Jednym z wielu nowych obowiązków jest np. konieczność rejestracji w nowopowstałej instytucji jaką jest: Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Brak rejestracji wiąże się z dotkliwymi karami, której górna granica może wynieść nawet 50 000 zł.

Rejestracja spółki zoo przez Internet

Obecnie jedyną formą prawidłowej rejestracji spółki jest forma elektroniczna, jednak nie w każdym przypadku oznacza to możliwość podjęcia wszystkich czynności online. Jeśli zdecydujemy się na rejestrację poprzez rządowy portal s24, to będzie możliwa rejestracja elektroniczna w pełni, łącznie z podpisaniem umowy spółki.

Umowa spółki w systemie s24 jest jednak ograniczona w edycji. Dlatego ta forma jest właściwa dla prostych spółek, gdzie można skorzystać z gotowego wzoru. W innym przypadku konieczne będzie skorzystanie z pomocy notariusza, który sporządzi umowę w formie aktu notarialnego, a następnie elektroniczna rejestracja spółki.

Zgodnie z art. 166 k.s.h. zgłoszenie spółki powinno zawierać:

  • firmę, siedzibę i adres spółki;
  • przedmiot działalności spółki;
  • wysokość kapitału zakładowego;
  • określenie, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział;
  • nazwiska, imiona i adresy albo adresy do doręczeń elektronicznych członków zarządu oraz sposób reprezentowania spółki;
  • nazwiska i imiona członków rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli ustawa lub umowa spółki wymaga ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej;
  • jeżeli wspólnicy wnoszą do spółki wkłady niepieniężne – zaznaczenie tej okoliczności;
  • czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony;
  • jeżeli umowa wskazuje pismo przeznaczone do ogłoszeń spółki – oznaczenie tego pisma.
  • w przypadku jednoosobowej spółki – nazwisko i imię albo firmę (nazwę) i siedzibę oraz adres albo adres do doręczeń elektronicznych jedynego wspólnika, a także wzmiankę, że jest on jedynym wspólnikiem spółki.

Z wszelkimi aspektami prawnymi może pomóc adwokat Lublin oferujący porady prawne Lublin.

Rejestracja spółki jest niezwykle ważnym krokiem, składających się z szeregu czynności, które wymagają skupienia i uwagi. Do indywidualnego rozważenia pozostaje to, czy chcemy podjąć się tego wyzwania samodzielnie czy zaufać specjaliście. Taka decyzja może być związana z wielkością zakładanej spółki, ale także indywidualnym podejściem i preferencjami. Możliwość wyboru to duże udogodnienie w dopełnianiu obowiązków związanych z zakładaniem spółki.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Picture of Łukasz Markiewicz

Łukasz Markiewicz

Jestem radcą prawnym, który posiada wieloletnie doświadczenie pracy w zawodzie. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na różne tematy związane z prawem. Staram się również uświadamiać innych o tym, jak ważna jest znajomość prawa.

Zostaw komentarz

Szukaj

Ostatnie posty

Odwiedź mojego Facebooka

Kategorie