Jak zgodnie z prawem prowadzić biznes online?

Prowadzenie działalności gospodarczej przez Internet, lub przy jego znaczącej pomocy, to norma w obecnych czasach. Przepisy jednak obowiązują także w rzeczywistości wirtualnej. Prowadzenie biznesu online nie musi być wcale skomplikowane, a aspekty prawne związane z działalnością w Sieci mogą zostać łatwo wyjaśnione przez prawnika, który dobrze orientuje się w tym temacie. Warto zwrócić uwagę na kwestię przetwarzania danych, regulaminów stron internetowych czy sklepów, a także polityki prywatności.

Prawo w biznesie – co warto wiedzieć?

Zakładając biznes online, przede wszystkim trzeba odpowiednio skonstruować politykę prywatności, która powinna się znaleźć na stronie internetowej. Prawidłowo skonstruowana polityka prywatności powinna zawierać informację, kto przetwarza dane, w jakim celu, a także w jaki sposób. Polityka prywatności powinna być dostosowana do charakteru firmy, a także zakresu prowadzonej działalności. Nie istnieje uniwersalna polityka prywatności, którą można ściągnąć z Internetu. Nie będzie ona odpowiednia do każdej działalności i trzeba skonstruować odpowiednią treść w zależności od tego, czym zajmuje się firma. Język, którego używa się do tworzenia polityki prywatności powinien być zrozumiały dla klienta.

Prawidłowo skonstruowana polityka prywatności pozwoli na uniknięcie kar, dlatego jedynym właściwym rozwiązaniem jest konsultacja czy też zlecenie prawnikowi sporządzenia polityki prywatności.

Równie istotnym elementem jest odpowiedni regulamin strony internetowej. Regulamin, podobnie jak polityka prywatności, powinien być dostosowany do charakteru działalności. Inaczej wygląda regulamin sklepu internetowego, w którym należy określić warunki sprzedaży, reklamacji, a zupełnie inaczej będzie wyglądać regulamin w przypadku oferowania np. szkoleń online.

W przypadku wątpliwości można zlecić sporządzenie regulaminu profesjonaliście jakim jest dobry adwokat Lublin, który pomoże nam skonstruować odpowiedni tekst. Sporządzenie dobrego regulaminu powinno być poprzedzone gruntowną rozmową dotyczącą działalności gospodarczej i wszelkich jej aspektów.

Warto również pamiętać, iż jeśli w toku działalności dojdzie do zmiany w zakresie, czy sposobie prowadzenia działalności, regulamin powinien zostać zaktualizowany.

Czy ważne są prawa autorskie?

Jedną z istotniejszych kwestii są prawa autorskie, których w żadnym wypadku nie wolno naruszać, bowiem rodzi to konsekwencje, nie tylko finansowe, ale także i karne. Osoba zamierzająca umieszczać cokolwiek w Internecie powinna zadbać, by nie naruszać praw autorskich, a jeżeli jakaś wypowiedź jest cytowana, należy podać źródło.

Z drugiej strony, jeśli ktoś narusza nasze prawo autorskie do zdjęć lub tekstów, warto podjąć stosowne działania, oczywiście zalecam na konsultację z prawnikiem, korzystając z opcji jaką są sprawdzone porady prawne Lublin.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Łukasz Markiewicz

Łukasz Markiewicz

Jestem radcą prawnym, który posiada wieloletnie doświadczenie pracy w zawodzie. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na różne tematy związane z prawem. Staram się również uświadamiać innych o tym, jak ważna jest znajomość prawa.

Zostaw komentarz

Ostatnie posty

Odwiedź mojego Facebooka

Kategorie