Przyczynienie się poszkodowanego do szkody

przyczynienie się poszkodowanego do szkody

Tematyka przyczynienia się poszkodowanego do szkody (wypadku) jest bardzo rozbudowana. W tym artykule chciałbym uniknąć trudnych do zrozumienia sformułowań tak, by służył poszkodowanym i ich rodzinom. Najprościej, jak to tylko możliwe, przyczynienie oznacza, iż osoba, która doznała krzywdy w jakiś sposób wzięła udział w jej powstawaniu, ewentualnie w zwiększeniu rozmiarów.

Przyczynienie się poszkodowanego do szkody zwykle jest określane w procentach. W przypadku zaistnienia przyczynienia, kwota należnego odszkodowania ulega zmniejszeniu.

Przyczynienie się poszkodowanego do szkody – przykłady

Form, w jakich poszkodowany może przyczynić się do zaistnienia szkody, czy też do zwiększenia jej rozmiarów jest bardzo dużo. Z tego względu poniżej zamieściłem przykładowe zestawienie najczęściej pojawiających się wariantów w sprawach wypadków komunikacyjnych.

#1 Jazda z nietrzeźwym kierowcą

Podstawową kwestią jest jazda z nietrzeźwym kierowcą. Wiedza, że kierujący jest pod wpływem alkoholu najczęściej oznacza przyczynienie. Wtedy bardzo często sądy i ubezpieczyciele traktują takie działanie poszkodowanego jako nieroztropne.

W takiej sytuacji, po analizie sprawy, może się okazać, że nasze działanie miało związek ze zwiększeniem szkody. Jednak nie zawsze tak będzie. Jeśli np. to nie nietrzeźwy spowodował wypadek albo jego stan nie miał związku z zaistnieniem wypadku, to nie będzie przyczynienia.

#2 Brak zapiętych pasów

Brak zapiętych pasów może, lecz nie musi świadczyć o przyczynieniu. Wszystko sprowadza się do odpowiedzi na pytanie czy skutek w postaci ciężkich obrażeń czy śmierci nastąpiłby niezależnie od zapięcia pasów. Jeśli tak, to przyczynienie w sprawie nie występuje.

#3 Brak oświetlenia

Oczywistym jest, że gdy podróżujemy po drodze publicznej w warunkach nocnych powinniśmy być oświetleni. Zawsze bowiem, gdy kogoś nie widać podjęcie odpowiednich manewrów, w tym hamowania czy omijania będzie opóźnione. Z tego względu przy braku oświetlenia często pojawia się przyczynienie.

Czy przyczynienie się poszkodowanego do szkody oznacza odmowę wypłaty?

Może oznaczać odmowę, jednak nie musi. Warto wiedzieć, że gdy ubezpieczyciel podejmie samowolną decyzję o odmowie możemy się od niej odwołać albo skierować pozew do sądu. Jednak podczas sprawy sądowej należy udowodnić, że ubezpieczyciel podjął błędną decyzję i zawyżył wysokość przyczynienia.

Jak wyliczyć kwotę odszkodowania przy przyczynieniu się poszkodowanego do szkody?

Jeśli ubezpieczyciel, albo sąd uzna, że przyczyniliśmy się do wypadku to kwota odszkodowania czy zadośćuczynienia zostanie stosownie obniżona. Przy przyczynieniu na poziomie 15% i kwocie odpowiedniej 100 000 zł, oznacza to wypłatę/wyrok 85 000 zł.

Inne artykuły

jak radzić sobie z firmami windykacyjnymi?

majątek osobisty małżonka;

sprawa o rozwód- podstawowe informacje;

pozew o alimenty;

dowód z badania krwi– artykuł ze strony infor.pl

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Łukasz Markiewicz

Łukasz Markiewicz

Jestem radcą prawnym, który posiada wieloletnie doświadczenie pracy w zawodzie. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na różne tematy związane z prawem. Staram się również uświadamiać innych o tym, jak ważna jest znajomość prawa.

Zostaw komentarz

Ostatnie posty

Odwiedź mojego Facebooka

Kategorie