Porady prawne – marzec 2021 r.

porady prawne marzec 2021 r.

Zapraszam na kolejny artykuł z serii porad prawnych. Tym razem czas na porady prawne marzec 2021 r. W tym artykule poruszę kwestie:

-wysokich opłat za historię rachunków i inne dokumenty z banków;

-aktu małżeństwa po rozwodzie.

#1 Porada prawna

Wysokie opłaty za historie rachunków bankowych

                Coraz częściej przy prowadzeniu innych spraw (np. o podział majątku czy alimenty) dochodzą mnie informacje od klientów, którzy zostają zmuszani do ponoszenia dużych kosztów wydania zaświadczeń z banków (historii rachunku, spłat rat kredytu, salda na określony dzień itd.). Z tego względu, uważam, że warto poruszyć kilka problemów z tym związanych.

Bank za każdym razem odmówi wydania ww. dokumentów jeśli nie uiścimy za nie opłaty. Nawet jeśli jest ona zawyżona, nie ma innego wyjścia, trzeba płacić. Dopiero po zapłacie możemy napisać reklamację do banku, także w formie mailowej.

W reklamacji należy poruszyć kwestię nieproporcjonalnej wysokości opłaty w stosunku do nakładu pracy koniecznego do sporządzenia dokumentacji. Banki w różny sposób reagują na ww. argumentację. Często odmawiają, jednak zdarzają się przypadku, w których ją uwzględniają. Jeśli jednak tak się nie stanie, można powiadomić Rzecznika Finansowego: https://rf.gov.pl/kontakt/. W mialu koniecznie należy opisać problem, załączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty, reklamację. Skuteczność działań podjętych przez Rzecznika jest już znacznie wyższa. Ponadto, dzięki temu zwiększa się szansa, że zostaną w przyszłości wypracowane pewne systemowe rozwiązania, które doprowadzą do zmniejszenia opłat.

#2 Porada prawna

,,Rozwiodłem się. Co z aktem małżeństwa? Czy muszę wnioskować do Urzędu Stanu Cywilnego?”

Po rozwodzie często pojawia się problem co zrobić z aktem małżeństwa. Czy trzeba go w jakiś sposób uaktualnić? Na całe szczęście nie. Po uprawomocnieniu orzeczenia o rozwodzie sąd rozpoznający sprawę sam przesyła informację o rozwodzie do właściwego Urzędu Stanu Cywilnego. Jeśli nam na tym zależy możemy również w Urzędzie Stanu Cywilnego uzyskać odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie. Jednak, nie ma takiej konieczności i przynajmniej przy tej kwestii nie musimy podejmować żadnych działań.

Porady prawne marzec 2021 r. – inne artykuły

miejsce zamieszkania osoby fizycznej– artykuł ze strony infor.pl

podatek od alimentów;

wniosek o wydanie dokumentacji medycznej

zawieszenie władzy rodzicielskiej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Łukasz Markiewicz

Łukasz Markiewicz

Jestem radcą prawnym, który posiada wieloletnie doświadczenie pracy w zawodzie. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na różne tematy związane z prawem. Staram się również uświadamiać innych o tym, jak ważna jest znajomość prawa.

Zostaw komentarz

Ostatnie posty

Odwiedź mojego Facebooka

Kategorie